Fosforany spożywcze co o nich powinniśmy wiedzieć

Fosforany spożywcze to konserwanty, bez których nie sposób się obejść. Mają właściwości, które nie zagrażają naszemu zdrowiu, chyba, że spożywamy ich nadmiar Poprawiają wygląd i walory smakowe produktów. Przeciwdziałają rozwojowi pleśni i grzybów. Sprawiają, że żywność nie ulega szybkiemu zepsuciu. Przyjrzyjmy się ich działaniu i zdobądźmy niezbędne informacje.

Fosforan spożywczy – jaką rolę odgrywa po dodaniu do żywności?

Stosowanie fosforanów w artykułach spożywczych jest regulowane przez przepisy Unii Europejskiej. Można je znaleźć w lodach, serach i daniach typu instant, konserwach i również w napojach. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie. Należy czytać etykietki na artykułach, wtedy zadbamy o to, by nie było ich w naszym pożywieniu zbyt dużo. Z czego składają się fosforany spożywcze? Przede wszystkim ze soli sodowej i kwasu fosforowego. Wzbogacają żywność o składniki mineralne, które są niezbędne dla prawidłowego działania naszego organizmu. Człowiek jest posiadaczem naturalnych fosforanów, które mają wpływ na budowę kości i gospodarkę wapnia. Spożywa je także, jedząc produkty z ich dodatkiem. Blokują one rozwój wszelkiego rodzaju drobnoustrojów chorobotwórczych, przeciwdziałają pleśnieniu, poprawiają wygląd i smak wędlin i mięs. W piekarnictwie i przemyśle mleczarskim także mają swoje role do odegrania

Jakie wyróżniamy rodzaje fosforanów spożywczych?

Fosforan potasu (E340) pełni funkcję regulatora kwasowości oraz działa przeciwzbrylająco. Ma krystaliczny wygląd. Odnajdziemy go w kawie rozpuszczalnej, produktach proszkowanych oraz serkach topionych. Fosforan sodu (E339) to również kryształki, bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie. Odpowiedzialny jest za regulacje kwasowości. Przykładem jego stosowania są różnego rodzaju płatki śniadaniowe, szybkie do przyrządzenia. Zastępuje sól w produktach pochodzenia mięsnego, której nie musisz dodatkowo wtedy używać.

Soki i napoje są konserwowane fosforanem magnezu. Jest on również dodatkiem preparatów mineralno witaminowych. E341 to fosforan wapnia. Hamuje rozkład pleśni oraz grzybów. Dba o tkankę kostną organizmu człowieka.

Fosforany spożywcze – konserwanty o wielu funkcjach

Dobre strony używania konserwantów, to przedłużanie terminów do spożycia artykułów spożywczych. Bez ich dodatku produkty szybko by się psuły. Byłyby też narażone na rozwój bakterii i grzybów, zgubnych dla konsumentów. Są regulatorami kwasowości i działają przeciwzbrylająco. Zakupione u dystrybutorów dbających o ich jakość https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/ są konserwantami czyniącymi wiele dobrego. Należy je spożywać w odpowiednich normach, wtedy nie będziemy narażeni na negatywne działanie. Nie używajmy więc ich zbyt dużo, by nie mogły nam zaszkodzić. Przemysł spożywczy ustanowił regulację dotyczącą dodawania konserwantów do żywności. Wyższe stężenie fosforanów spożywczych jest zawarte w aromatach, które nie są używane zbyt często. Wskazany jest umiar, wtedy kłopoty zdrowotne nam nie zagrożą.

About the Author: admin

You might like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *